Kako izbor felni utječe na performanse zimskih guma?

Bez autora
Nov 03 2024

Upotreba zimskih guma je obavezna od 1. novembra.

Ovih se dana ili kupuje set novih zimskih guma ili se provjeravaju već korištene, kako bi se sve pripremilo za bezbjednu vožnju pred nadolazeću zimu. Zakon je jasan – zimske gume se koriste sve do 1. aprila, i dubina gazećeg sloja ne smije biti manja od 4 milimetra.

Međutim, da li ste ikada razmišljali kako vrsta felni utiče na efikasnost zimskih guma? Uloga felni je i te kako bitna, jer su ključne za postizanje stabilnosti guma. Radi bezbjedne vožnje posebna pažnja bi trebalo da se posveti upravo gumama i felnama, jer zima zna biti vrlo izazovna za vozače, koliko god da su iskusni.

Do skoro su se na drumovima viđale isključivo zimske gume sa čeličnim felnama, da bi se posljednjih godina popularizovalo korištenje i aluminijumskih felni tokom zime, čineći tako i zimske točkove atraktivnim. Koje će se felne izabrati zavisi od više faktora, a najpre se vodi računa o cijeni, kvalitetu i dizajnu.

Čelične felne se češće biraju jer su cjenovno povoljnije, a aluminijumske privlače vozače zbog sportskog izgleda i elegancije, a i zbog toga što se sa njima postiže bogatiji izbor modela.

Iako su gume te koje odlučuju koliko će vožnja zimi biti sigurna, odgovarajuće felne za zimske gume i te kako su važne, prenosi Autoblog rs.

Koje su glavne razlike čeličnih i aluminijumskih felni?

Dizajn je jedna od najuočljivijih razlika između ova dva tipa felni – čelične felne uvijek ćete naći u standardnom izgledu, dok se aluminijumske mogu prilagođavati želji vozača, u pogledu oblika i boje. Može se reći da nema granica u kreativnosti ako su vam želja aluminijumske felne, dok se kreativnost kod čeličnih felni svodi na izbor odgovarajućih ratkapni.

Poslije dizajna razlika se tiče i samog materijala. Činjenica je da čelik robustan i na njega ne utiču toliko spoljašnji uslovi, dok aluminijum traži veću pažnju u tom smislu. Aluminijumske felne sklonije su ogrebotinama, i primetno su osetljive na vremenske uslove. Prednost aluminijuma je što je znatno lakši od čelika, pa ga je i lakše montirati.

Prednost aluminijuma je njegova znatno manja težina, što olakšava montiranje i utiče na potrošnju goriva i performanse vozila.

Čelične felne su sinonim sigurnosti

Čelične felne sa zimskim gumama su uvijek dobar izbor, i nema mesta strahu da li će vožnja biti bezbjedna, čak i onda kada nema dodatne obrade. Čelik je stabilniji i otporniji na so, šljunak i slične uslove.

Dešavat će se i da čelične felne ponekad hrđaju, ali reč je o površinskom rđanju i to neće uticati na stabilnost u vožnji. Čak iako se javi rđa, snaga i robusnost čelika je razlog što će felna biti funkcionalna i stabilna.

Kako se ponašaju alumijumske felne zimi?

Prvo što ćete čuti od profesionalaca među vulkanizerima je da su za razliku od čeličnih felni, aluminijumske sklonije koroziji. Dešava se da oksidiraju zimi, najprije na rubu, odnosno na rubnom prstenu. Ukoliko je zaštitni sloj nedovoljan, pojavit će se mjehurići na površini. To rezultira da oštećena mjesta više ne zaptivaju pravilno, pa dolazi do gubitka pritiska u gumama, a to dalje vodi nestabilnom ponašanju vozila.

Međutim, tehnologija je ipak proizvela dobro rješenje. Sada se na tržištu nude i aluminijumske felne pogodne baš za zimu – na njima je primijenjena praškasta zaštita koja ih štiti od oštećenja i potencijalne oksidacije. Time je postignuta i funckionalnost i estetika, za one koji ni zimi ne žele da se odreknu lijepog spoljašnjeg izgleda automobila.

Da li onda izbjegavati aluminijumske felne zimi?

Ne mora biti tako. Proizvođači felni su sada modifikovali proizvode i tako nude felne koje mogu da izdrže surove zimske uslove, upravo kroz posebnu zaštitu.

Ono što morate imati na umu jeste da ne postoji jedinstvena oznaka za zimsku pogodnost aluminijumskih felni. Ako ste u dilemi da li izabrane felne odgovaraju gumama, proverite sa ovlašćenim prodavcima da li su pogodne za zimu.

Do kad su obavezne zimske gume?

Nema sumnje da su zimske gume važne, iako zime mogu biti blage i sa malo snega. Čim temperature padnu ispod 7 stepeni Celzijusa obavezno je imati zimske gume, jer će njihova smeša dobro odgovoriti na niske temperature.

Zimske gume su na putevima u Bosni i Hercegovini obavezne od 1. novembra do 1. aprila. Opremite se na vrijeme i budite komforni u bezbjednoj vožnji.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik